Wiosenna aranżacja wnętrza w rytmie folku

Posted by

Kaszubska ceramika, haft kujawski, łowickie oraz kurpiowskie wycinanki – polski folklor to bogactwo wzorów, form i materiałów. Czy mogą one jednak stanowić inspirację do aranżacji nowoczesnego wnętrza? Firma RuckZuck, jedna z największych w Europie sieci sprzedaży podłóg i drzwi, podpowiada, jak łączyć ludowe motywy z modernistycznym designem.

– W urządzaniu wnętrz coraz częściej sięgamy po elementy tradycji oraz kultury regionalnej. Niesłabnąca popularność stylu skandynawskiego, jak również duże zainteresowanie kierunkiem śródziemnomorskim i prowansalskim potwierdzają, że lokalne wzornictwo jest chętnie wykorzystywane w aranżacji nowoczesnych mieszkań czy domów. Także polskie motywy ludowe posiadają wielu zwolenników, dla których folkowa estetyka to nie tylko wyrazisty dodatek, lecz też punkt wyjścia do zdefiniowania unikalnego, nieco awangardowego charakteru wnętrza – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu RuckZuck.

Styl łączący modernistyczny design z elementami czerpanymi ze sztuki ludowej to tzw new folk bądź modern folk. Ważną rolę odgrywa w nim drewno, które jest obecne w elementach wyposażenia i na podłodze. Ta ostatnia może zostać wykonana z naturalnych desek, ale równie dobrze wyglądać będą laminowane panele, których struktura imituje prawdziwe drewno. Właściwości te posiadają m.in kolekcje Master 4V i Impression.

Do cech charakterystycznych miejskiego folku należą ponadto:

  • kolorystyka – podstawowymi barwami są czerwień, zieleń i błękit. Często towarzyszą im również żółcie oraz pomarańcze. Występujące w intensywnych, żywych odcieniach kolory, dobrze komponują się z bielą, tworząc energetyzujący klimat wnętrza;
  • desenie – wiodącymi motywami są kwiaty oraz pasy. Pojawiają się one na akcesoriach, obiciach mebli, ale również na tapetach pokrywających ściany;
  • dodatki – koronkowe serwety, haftowane obrusy, łowickie wycinanki, a także poduszki, narzuty oraz firany zdobione ludowymi wzorami, stanowią niezbędny element każdej folkowej aranżacji. Utrzymane w tradycyjnej stylistyce dekoracje, niezwykle ciekawie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, dodając im przytulności i uroku.

– Bogactwo folklorystycznych wzorów znakomicie sprawdza się w połączeniu z jasnymi podłogami. Deski w odcieniach chłodnego beżu, lnu, kremu, czy szarości, stanowią idealne tło dla ludowych dekoracji. Podkreślając ich tradycyjną estetykę, nawiązują zarazem do nowoczesnego designu, dzięki czemu umożliwiają stworzenie unikalnej kompozycji aranżacyjnej – dodaje Katarzyna Śliwińska.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *